נסיעה ברכב עשויה להיות, בוודאי לאנשים כמוני, אחת מהנאות החיים. כדי להמשיך וליהנות מהנסיעה, רצוי להקפיד על מספר דגשים בטיחותיים באשר לצמיגים שברכב אשר עשויים להציל אתכם מפגיעה.

לחץ אוויר בצמיגים:

הצמיגים הם האביזר המחבר בין הרכב שלכם לבין הכביש. ללחץ האוויר בצמיגים השפעה מכרעת על בטיחות הרכב, על אורך חיי הצמיגים ועל נסיעה יציבה ונוחה. לחץ אוויר נמוך בצמיגים מפחית את אחיזת הרכב בכביש, פוגע במערכות הבטיחות שברכב ועלול לגרום לתקר או להתפוצצות הצמיג. מעבר לכך, צמיג שהלחץ בו אינו מספיק צורך יותר אנרגיה ודלק. בנוסף, כאשר לחץ האוויר בצמיגים אינו מאוזן, הנסיעה אינה מאוזנת, ובעת בלימת חירום הרכב עלול לסטות מהכביש.

את הצמיגים יש לבדוק באמצעות מד לחץ אוויר ביתי, הניתן לרכישה בעלות זניחה יחסית או באמצעות מדי לחץ האוויר הממוקמים בכל תחנת דלק. יש להקפיד לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים על פי הוראות היצרן או לפני נסיעה ארוכה, גם אם הצמיג נראה מלא.

לחץ האוויר המתאים לצמיגים ברכב שלכם מצוין בספר הרכב כמו גם על מדבקה הממוקמת על הדלת או על פתח מילוי הדלק. טבלאות לחץ אוויר מומלצות מופיעות גם בתחנות הדלק בעמדות מילוי האוויר. שימו לב כי הטבלאות הללו לא תמיד מדויקות ולא מתייחסות לכל דגמי הרכב השונים.

לחץ האוויר מצוין באחת משני דרכים: BAR = אטמוספירה; PSI = ליברות לאינץ’ רבוע. היחס ביניהן הוא 1 BAR = 14.5 PSI. שימו לב באיזו מידה מצוין לחץ האוויר בספר הרכב שלכם! בצעו את ההמרה במידת הצורך.

כדי לשמור על נסיעה יציבה ובטוחה הקפידו כי עבור אותו הסרן יש צמיגים מבית אותו היצרן. כך תמנעו מהבדלי לחץ המשפיעים על האיזון בנסיעה.

 

שחיקת צמיגים:

בדקו מדי פעם את הצמיגים ברכב ובחנו את רמת השחיקה שלהם. במידה וגיליתם על הצמיג את אחת מהתופעות הבאות, החליפו את הצמיג:

  • בליטות, סדקים או קרעים בדופן הצמיג.
  • שחיקה של סוליית הצמיג עד למצב בו נעלמו החריצים של הצמיג, והסוליה למעשה חלקה.
  • חוטים שמבצבצים מהצמיג.

בכל מקרה ההמלצה היא להחליף את הצמיגים אחת ל – 3 שנים או מדי 60 אלף ק”מ.

טיפ: שימו לב כי בצמיג באחד מן החריצים  קיימת קובייה הנמוכה מקיר החריץ. כאשר  דופן החריץ שווה בגובהו לגובה הקובייה – אז הגיע הזמן להחליף צמיג.

אני שב ומזכיר – כאשר מחליפים את הצמיגים יש להקפיד כי על אותו סרן יורכבו צמיגים מאותו היצרן. כך שאם אתם מחליפים – החליפו אותם בזוגות.

 

נסיעה בטוחה,

רפי שיש